Pentru prima dată în 33 de ani. Napoli a devenit campioana Italiei de fotbal înainte de termen

Există o vacanță uriașă în Napoli. Tineri și bătrâni au mers toată noaptea și, se pare, vor continua câteva zile.

Cert este că orașul fotbalist a fost mulțumit de clubul local Napoli, pentru care a jucat cândva Diego Maradona.

Echipa lui Luciano Spalletti a câștigat titlul de campionat înainte de termen. Au câștigat Campionatul Italiei pentru prima dată în 33 de ani.

Ultima dată când locuitorii din Napoli au experimentat o bucurie atât de mare de la succesul clubului lor a fost în 1990.

Extragerea campionatului

Jucătorii Napoli au obținut campionatul într-un meci în deplasare împotriva lui Udinese. Și meciul s-a încheiat la egalitate – 1:1.

Dar acest lucru a fost suficient pentru ca ei să devină campioni cu cinci runde înainte de finalul campionatului – niciunul dintre concurenții lor nu îi va ajunge din urmă la puncte.

În ceea ce privește golurile marcate, gazdele au marcat primele – Sandi Lordic a marcat în minutul 13.

Scorul final a fost stabilit de oaspeți în minutul 53 – fotbalistul Napoli Victor Osimhen a marcat.

Tânăr georgian

Să adăugăm că formația de start a proaspăt încoronați campioni a inclus unul dintre cei mai buni jucători nu numai din fotbalul italian, ci și din lume – georgienii Khvicha Kvaratskhelia.

Apropo, acest tip talentat de 22 de ani a jucat anterior pentru Lokomotiv Moscova și Rubin Kazan.

Însă antrenorul său l-a înlocuit în minutul 85. Interesant este că în sezonul său de debut în Serie A, Khvicha a devenit imediat campion.

Iar pentru Napoli are 12 goluri marcate și 10 pase decisive în 29 de meciuri.

Spalletti „rusesc”.

Iată un detaliu interesant despre antrenorul napolitan Spalletti. Din 2009 până în 2014, a fost comandantul șef al Zenit St. Petersburg.

De remarcat și faptul că Napoli a devenit campioană pentru a treia oară în istoria lor. Anterior, a câștigat campionatul în 1987 și 1990.

Campionatele anterioare ale clubului au fost ajutate în mare măsură de Diego Maradona, după care stadionul de fotbal din Napoli a fost numit în urmă cu trei ani.