Victoria Azarenka a pierdut la turneul de la Madrid

Jucătoarea de tenis din Belarus Victoria Azarenka a pierdut în fața americancei Alicia Parks și va fi nevoită să pună capăt luptei pentru campionatul turneului de la Madrid.

Sportivul nu a reușit să ajungă în runda a treia a categoriei de simplu a turneului WTA-1000, al cărui fond de premii este de peste 7 milioane de euro.

În meciul din turul doi, Victoria s-a confruntat cu americanca Alicia Parks. Întâlnirea a durat 1 oră 47 de minute și s-a încheiat cu victorie de Parks cu scorul de 2:6, 6:7 (5:7).

În al doilea joc au existat speranțe pentru un al treilea set, dar tiebreak-ul nu a lăsat nicio șansă sportivului din Belarus.

Fosta rivală Victoria va trebui acum să se întâlnească pe teren cu italianca Martina Trevisan.

Victoria a continuat apoi să participe la competiții de dublu.

Împreună cu jucătoarea braziliană de tenis Beatrice Haddad, Maya Victoria a câștigat în trei seturi împotriva tandemului Desirae Krawczyk (SUA) și Demi Schurs (Olanda) cu scorul de 6:2, 3:6, 10:7.

Apropo, în cariera ei sportivă, Victoria a ajuns în finala turneului de două ori – în 2011 și 2012.

Dar în timpul competiției a suferit înfrângeri.