Și iarăși este melancolie la Brest. De data aceasta, Dynamo l-a învins pe BATE

Timp de cinci meciuri la rând, echipa locală de fotbal „Dynamo” nu a mulțumit locuitorii din Brest cu rezultate pozitive.

Nici măcar nu au fost egale, ci doar înfrângeri. Drept urmare, ultimul loc în clasament cu zero puncte marcate.

Cinci înfrângeri la rând este cel mai prost început pentru „albaștrii” din orașul de deasupra Bugului din întreaga istorie a participării lor la campionatele din Belarus.

Un gol în 5 meciuri

În ultimul meci, Dynamo a fost învinsă acasă de BATE Borisov – 1:2.

Apropo, în acest joc echipa Brest a marcat singurul gol din actualul campionat.

Merită adăugat că, după o serie de eșecuri, clubul și-a schimbat antrenorul principal – în locul lui Igor Kriushenko, la conducere este Alexander Yurevich.

Da, da, același Yurevich care a devenit o legendă a BATE. Și care, împreună cu borisovenii, au obținut succese semnificative, inclusiv pe arena internațională.

Nu am putut

În ceea ce privește meciul, dinamovistii nu au putut să-l mulțumească pe noul comandant șef, deși au fost aproape de asta, conducând cea mai mare parte a meciului.

Mai mult, oaspeții au jucat în minoritate din minutul 72 – Alexander Shestyuk a fost eliminat.

Primii care au marcat în minutul 8 au fost „albaștrii” Denis Kovalevich. Echilibrul a fost restabilit în minutul 75 – un autogol de la portarul gazdelor Mikhail Kozakevich.

În minutul 79, oaspeții au luat conducerea – Vladislav Malkevich a marcat golul victoriei.

Cum au jucat alții

În meciurile rămase din turul a cincea s-au înregistrat următoarele rezultate:

„Smorgon” – „Slutsk” – 3:2, „Torpedo-BelAZ” (Zhodino) – „Isloch” (regiunea Minsk) – 2:1, „Belshina” (Bobruisk) – „Slavia” (Mozyr) – 1:1 .

Dinamo Minsk a câștigat a cincea victorie la rând, învingându-l pe Naftan Novopolotsk cu scorul de 3:1.

FC Minsk a pierdut cu Neman Grodno (0:1), iar Șahtior Soligorsk a învins pe deplasare RCOR-BGU (4:1).

În acest moment, primii trei lideri ai campionatului sunt reprezentați de Dinamo capitalei (15 puncte), Shakhtar (10) și Torpedo Zhodino (10).