Fotbal. Manchester United a fost exclus din Europa League – spaniolii s-au jignit

În urma rezultatelor a două meciuri din sferturi de finală, Europa League și-a luat rămas bun de la celebrul Manchester United britanic.

Diavolii Roșii au fost jigniți de jucătorii de la Sevilla spaniolă. După o egalitate la Old Trafford (2:2), Ramon Sanchez Pizjuan le-a dat o dezbinare oaspeților.

Echipa Sevilla a marcat trei goluri fără răspuns. Rezultatul meciului este 3:0, iar scorul general al confruntării din acest duel este 5:2.

Astfel, Sevilla a ajuns în semifinale destul de încrezător. Manchester United a ieșit din turneu.

În ceea ce privește meciul de pe pământ andaluz, Youssef En-Nesery a marcat o dublă pentru gazde (minutele 8 și 81). Un alt gol a fost marcat de Loïc Bade (47).

De remarcat este că în minutul 41 a marcat și sevillianul Lucas Ocampos, dar după ce a trecut în revistă episodul cu ajutorul VAR, arbitrul a anulat golul.

Juventus din Torino a ajuns și în semifinalele turneului, după ce a jucat la Lisabona cu localul Sporting la egalitate (1:1), dar a câștigat primul meci (1:0).

Roma italiană a ajuns însă în semifinale, după prelungiri – Feyenoord din Olanda s-a dovedit a fi foarte neînduplecat.

Acest meci s-a încheiat cu scorul de 4:1 în favoarea romanilor, iar la finalul primului au pierdut – 0:1.

Germanul Bayer va juca și el în semifinale, învingând Uniunea Belgiană – 4:1. În primul meci – 1:1.

În 1/2 de finală, Roma va juca împotriva lui Bayer, iar Juventus va juca cu Sevilla. Luptele vor avea loc pe 11 și 18 mai. Finala este 31 mai.