Au fost anunțate semifinalistele finale ale Ligii Campionilor

Miercuri seara, 19 aprilie, au fost stabiliți ultimii participanți la semifinalele fotbalului Ligii Campionilor.

Milanului italian și Real Madrid li s-au alăturat englezul Manchester City și un alt club din Milano, Inter.

Cât despre britanici, aceștia au jucat un meci repetat de sferturi de finală cu Bayern la Munchen. Primul meci l-am câștigat acasă cu scorul de 3:0.

În Germania, „cetăţenii” au jucat la egalitate (1:1), care, în baza sumei celor două meciuri, le-a permis să treacă în etapa următoare.

Golgheterul actualei Ligii Campionilor, Erling Haaland, a marcat un gol pentru City – acum are 12 goluri.

În semifinale, oamenii lui Pep Guardiola îl vor înfrunta pe actualul campion al Ligii Campionilor, Real Madrid.

Să vă reamintim că în sferturile de finală spaniolii au învins de două ori un alt club britanic, Chelsea din Londra, cu același scor 2:0.

Iar Inter Milano, după o victorie în deplasare în fața portughezei Benfica (2:0), a marcat un egal productiv cu adversarul acasă – 3:3.

În semifinale, Inter se va întâlni cu Milan, care a învins un alt club italian, Napoli, în total două meciuri din sferturile de finală.

Milanezii au câștigat acasă cu scorul de 1:0, iar la Napoli au remizat 1:1.