Fotbal. Liga Campionilor. Real Madrid și Milan au ajuns în semifinale

Au devenit cunoscuți primii participanți la semifinalele Ligii Campionilor de fotbal. „Realul” spaniol și „Milanul” italian au fost primii care au ajuns acolo.

Acest lucru s-a întâmplat după retururile etapei sferturi de finală, care a avut loc în seara zilei de 18 aprilie.

Clubul din Madrid a vizitat localul Chelsea din Londra. În primul meci – acasă – „crema” a obținut o victorie încrezătoare (2:0).
Cu același scor, echipa lui Carlo Ancelotti și-a învins adversarul pe stadionul său de acasă, Stamford Bridge.

Rodrigo a marcat de două ori pentru Real, supărând gazdele în minutele 58 și 80 de meci.

Astfel, pe baza sumei a două meciuri (4:0), celebrul club spaniol a ajuns în semifinale.

Adversarul său în această etapă a competiției va fi câștigătorul perechii Bayern – Manchester City (meciul va avea loc în seara zilei de 19 aprilie).

Să vă reamintim că în primul meci de la Manchester, „cetățenii” au învins echipa München – 3:0.

Un alt semifinalist a fost Milano, care a învins un alt club italian, Napolitanul Napoli.

În cel de-al doilea sferturi de finală (la Napoli) s-a înregistrat o egalitate – 1:1. Totuși, Milan a câștigat acasă cu scorul de 1:0.

Adversarul lui Rossoneri în semifinale va fi câștigătorul perechii Inter (Milan) – Benfica (Lisabona).

În primul meci (în capitala Portugaliei), italienii au fost mai puternici – 2:0. În seara asta este meciul de retur.