Fotbal. BW. „Neman” și „Gomel” au marcat 6 goluri, dar nimeni nu a câștigat

Ca parte a următoarei runde a campionatului de fotbal din Belarus, Gomel și Grodno Neman au jucat unul împotriva celuilalt.

Echipa vizitatoare a reusit sa obtina primul punct de la startul campionatului. Meciul s-a încheiat cu o egalitate super-marcatoare – 3:3.

Cu toate acestea, deja în minutul șase al meciului, echipa lui Igor Kovalevich a primit – Denis Kozlovsky a marcat.

Și plecăm…

În minutul 32, Pavel Savitsky a restabilit echilibrul din penalty, iar în minutul 37, Andrei Yakimov a adus echipa grodnoană în avantaj.

La începutul celei de-a doua reprize de joc, fotbalistul de la Gomel Egor Troyakov a tăiat mingea în propria poartă și, astfel, a oferit oaspeților un avantaj de două goluri.

Dar proprietarii nu aveau de gând să renunțe chiar așa. La scurt timp, Alexander Anufriev a redus diferența, iar apoi Denis Kozlovsky a stabilit cifrele finale pentru întâlnire – 3:3.

Cum au jucat ceilalți

Printre alte rezultate, remarcăm victoria în deplasare a Slaviei de la Mozyr asupra lui Dynamo Brest (1:0).

Apropo, pentru Mozyrs, Victoria a devenit prima din campionat. Dar pentru echipa din orașul de deasupra Bugului, fiasco-ul a fost al treilea la rând, în timp ce „albaștrii” au primit cinci goluri și nu au marcat niciunul.

Pentru prima dată în acest campionat, Naftan de la Novopolotsk a gustat și ea victorie, învingând Energetik-BGU la Minsk (1:0).

Dinamo Minsk și BATE

Dinamo Minsk a câștigat a treia victorie consecutivă, învingând Sluțk pe teren propriu (3:1).

BATE a vizitat Minsk, întâlnirea s-a încheiat la egalitate – 2:2.

Confruntarea s-a încheiat și cu zero rezultate în Bobruisk, unde localul „Belshina” s-a întâlnit cu Zhodino „Torpedo”.

Și „Isloch” (regiunea Minsk) a provocat o înfrângere zdrobitoare jucătorilor „Smorgon” – 4:0.

Liderii campionatului

După trei runde, liderii campionatului din Belarus sunt Dynamo Minsk (9 puncte), Torpedo-BelAZ (7) și Isloch (6).

Pe locul patru se află actualul campion Șahtior Soligorsk (6 puncte), dar nu a jucat în turul trei.