Tenis. Belarusul Ivashko a ajuns la tabloul principal al turneului de la Monte Carlo

Belarusul Ilya Ivashko continuă să câștige prestigiosul turneu de tenis ATP Masters 1000 de la Monte Carlo.

Să remarcăm că fondul de premii al competiției din acest an este de 5.779.335 de euro.

Compatriotul (în prezent pe locul 75 în clasamentul mondial) a ajuns în tabloul principal al turneului după două victorii în turul de calificare.

În turul doi de calificări, Ilya s-a întâlnit cu cea de-a 98-a rachetă a lumii, japonezul Taro Daniel.

Meciul s-a dovedit a fi încăpățânat: după ce a câștigat primul set cu scorul de 6:4, Ivashko a pierdut al doilea – 6:7 (departajare 8:10).

Belarusul a luat al treilea joc cu mai multă încredere – 6:2. Meciul a durat 2 ore 52 de minute.

În primul tur, tenismenul din Belarus l-a înfruntat pe francezul Hugo Gaston (poziția 104 în clasament). Ivashko a câștigat în două jocuri cu același scor – 6:4 și 6:4.

Astfel, Ilya s-a calificat cu succes și se află în tabloul principal al turneului. Iar adversarul lui pentru 1/32 de finală va fi stabilit ulterior.

Să adăugăm că la Monte Carlo sunt așteptați să participe jucători de tenis de renume mondial, inclusiv Daniil Medvedev, Andrei Rublev, Novak Djokovic, Stefanos Tsitsipas, Casper Ruud și alții.

Anul trecut turneul a fost câștigat de grecul Stefanos Tsitsipas.