„El Clasico”. S-a întâmplat înfrângerea Barcelonei, Real Madrid în finala Copa del Rey

În seara zilei de 5 aprilie, atenția a milioane de fani ai fotbalului din întreaga lume s-a concentrat asupra Spaniei – următorul El Clasico.

De data aceasta – în semifinalele Cupei Naţionale. Pe legendarul stadion Camp Nou, catalanul FC Barcelona l-a găzduit pe Real Madrid.

A fost meciul retur din semifinală. În primul meci, care a avut loc mai devreme în capitala Spaniei, „granatei albaștri” au câștigat – 1:0.

Și acasă, Barcelona a pierdut devastator – 0:4. Astfel, Real Madrid a ajuns în finală.

Hat-trick Benzema

Karim Benzema a marcat un hat-trick printre învingători (minutul 50; 58 – din penalty; 81).

S-a remarcat și Vinicius Junior, care, ca întotdeauna, a reușit să se jignească pe cineva și să se certe cu cineva (minutul 45+1).

Apropo, jucătorul a fost liniştit multă vreme, inclusiv de colegii săi.

Notă: acesta a fost deja al cincilea El Clasico din acest sezon. Mai devreme în Campionatul Spaniei (în primul tur), Real a câștigat și el – 3:1.

Dar în turul doi al campionatului și în meciul pentru Supercupa Spaniei, catalanii au fost mai puternici – 2:1, respectiv 3:0.

Și, după cum am menționat deja, în primul meci din semifinala Cupei, Barça a obținut victoria (1:0).

Puncte interesante

Vorbind despre confruntarea de ieri, merită să spunem că Real Madrid a câștigat cea mai mare victorie în deplasare în fața Barcelonei din 1963, când fotbaliștii capitalei au câștigat cu scorul de 5:1.

Un alt punct interesant: Los Blancos a ajuns în finala Copa del Rey pentru prima dată din 2014. Apropo, apoi în meciul decisiv au învins același Barca – 2:1.

În total, Real Madrid a câștigat prestigiosul trofeu de 19 ori, în timp ce Barcelona l-a câștigat de 31 de ori.

Anul trecut, Betis din Sevilla a câștigat Cupa. În finala din acest an (6 mai), Madridul se va confrunta cu Osasuna, care a ajuns pentru a doua oară în istoria sa în faza decisivă a competiției.