EURO 2024. Calificare. Jucătorii de fotbal ai naționalei Belarusului au pierdut foarte mult în fața Elveției

Naționala Belarusului a jucat împotriva Elveției în primul meci de calificare la Campionatul European din 2024.

Meciul a avut loc pe stadionul Karađorđe din Novi Sad (Serbia). S-a încheiat nu în favoarea compatrioților noștri.

Necazurile pentru bieloruși au început deja în minutul al patrulea – au primit un gol de la mijlocașul elvețian Renato Steffen.

12 minute mai târziu, același jucător a dublat scorul, iar mai târziu, când nu se jucase nici măcar jumătate de oră, a marcat un hat-trick.

Nu s-au mai marcat goluri în prima repriză. Și în a doua, echipa lui Georgy Kondratyev a fost supărată de adversarul lor de încă două ori.

Golurile au fost marcate de Granit Xhaka și Zeni Amdouni. Așa că naționala Belarusului a pierdut primul meci din actuala calificare la EURO 2024 – 0:5.

Într-un alt meci al grupei în care joacă bielorușii, Israelul și Kosovo au remizat (1:1).

Următorul adversar al echipei Belarusului va fi România. Întâlnirea va avea loc marți, 28 martie, la București.