Deja 820 de goluri și 40 pe sezon în NHL. Ovechkin bate recordul lui Gretzky

Atacantul rus de la Washington, Alexander Ovechkin, a marcat un alt gol în meciul cu Columbus din sezonul regulat NHL.

Ea a devenit a 40-a în actualul sezon al campionatului și a 820-a de-a lungul întregii sale performanțe în Liga Națională de Hochei.

În plus, datorită acestui puc, rusul a depășit recordul legendarului canadian Wayne Gretzky.

Cât despre meci. Meciul a avut loc miercuri la Washington, clubul lui Ovechkin a pierdut în prelungiri – 6:7.

Rusul a marcat pucul în minutul șase. Apropo, compatriotul său Daniil Tarasov, portarul lui Columb, a reflectat 31 din 37 de lovituri.

Ovechkin a fost recunoscut drept a doua vedetă a meciului. El a marcat al 40-lea gol în acest sezon NHL, înscriind 69 de puncte (40 de goluri și 29 de pase decisive).

Este a 13-a oară în cariera sa în NHL când atacantul a marcat cel puțin 40 de goluri într-un sezon.

Potrivit acestui indicator, rusul a doborât recordul lui Wayne Gretzky, care se poate lăuda cu o realizare similară în 12 sezoane.

Și în total, Alexander are 820 de goluri marcate în timpul său în NHL – este al doilea printre cei mai buni marcatori ai ligii, pe locul doi după același Gretzky (894 de goluri).