Fotbal. Liga Campionilor Chelsea și Benfica au ajuns în sferturile de finală

Marți, 7 martie, au avut loc două meciuri retur din optimile de finală ale fotbalului Ligii Campionilor.

La Londra, localul Chelsea a găzduit Borussia de la germanul Dortmund, iar la Lisabona, Benfica a jucat cu belgianul Brugge.

În ambele cazuri, gazdele au obținut victorii și, la total, au ajuns în sferturi. Mai mult, în Portugalia oaspeții au fost bătuți serios.

În ceea ce privește meciul de la Stamford Bridge, „aristocrații” i-au învins pe „bondari” cu scorul de 2:0.

Raheem Sterling (minutul 43) și Kai Havertz (minutul 53, penalty) au marcat goluri pentru londonezi.

Apropo, meciul a început cu zece minute întârziere din cauza faptului că autobuzul cu fotbaliștii germani a ajuns târziu pe stadion.

În primul meci, Chelsea a pierdut cu scorul de 0:1. Dar pe baza sumei celor două meciuri (2:1), urmează britanicii.

Într-un alt meci al zilei de la Lisabona, Benfica i-a provocat o înfrângere completă belgianului Brugge – 5:1.

Portughezul a câștigat și primul meci – 2:0. Astfel, pe baza sumei a două întâlniri (7:1), Benfica a ajuns în sferturi.