Cupa Viitorului. Echipa de juniori din Belarus a început cu o victorie

În capitala Belarusului a început turneul internațional de hochei Future Cup.

Meciul cu participarea echipei naționale de juniori a republicii a avut loc pe principalul site de hochei al țării – Arena Chizhovka.

În total, patru echipe concurează în turneu: naționala Belarusului (U20), naționala Kazahstanului (U20) și două echipe de juniori a Rusiei (U18 și U17).

În primul meci, bielorușii s-au întâlnit cu jucători de hochei din Kazahstan. Gazdele mai aveau prima repriză – 1:0.

Autorul golului a fost căpitanul naționalei Belarusului, Miroslav Mikhalev (în acel moment echipa juca în majoritate).

Compatrioții au marcat încă două goluri în a doua repriză – au marcat Ivan Anoshko și Artem Gumenyuk.

Două goluri au fost înregistrate în ultimele douăzeci de minute – bielorușii au marcat din nou. Gumenyuk a marcat din nou, la fel ca Timofey Kovgorenya.

Astfel, echipa belarusă a câștigat primul meci la acest turneu cu scorul de 5:0.

Autorul dublului gol, Artem Gumenyuk, a fost recunoscut drept cel mai bun jucător din echipa învingătoare.

Anterior, naționala Rusiei (U17) și-a învins compatrioții seniori (U18) cu scorul de 4:2.

Astăzi, 10 februarie, bielorușii se vor juca cu rușii „seni”. Meciul va începe la șapte și jumătate seara.