Biatlon. Alimbekova-Smolskaya a devenit a doua la etapa Cupei Commonwealth-ului

Cea de-a cincea etapă a Cupei Commonwealth la biatlon continuă în „Raubichi” din Belarus, cu participarea celor mai puternici sportivi autohtoni și ruși.

Liderul clasamentului general, Dinara Alimbekova-Smolskaya a obținut din nou succesul – a ocupat locul doi la sprint.

Apropo, belarusa nu a făcut nicio greșeală când a tras și a fost un moment în care a fost cu 14 secunde înaintea celei mai apropiate rivale.

Dar în ultima tură Dinara și-a pierdut avantajul, terminând pe locul doi.

Și rusoaica Irina Kazakevich a terminat prima cursă, cu 3 secunde în fața Alimbekova-Smolskaya.

Biatleta Tamara Derbusheva a încheiat primele trei câștigătoare.

În ceea ce privește celelalte belaruși care au participat la sprint, Daria Kudaeva a ocupat locul 16, iar Irina Kruchinkina-Shakleina – 22.

Iulia Kovalevskaya a terminat pe locul 23, Victoria Khodasevich – pe 25, Adelina Sabitova – pe 27.

Un total de 28 de schiori de tir au concurat în această cursă.