Sabalenka a ajuns pentru prima dată în sferturile de finală la Australian Open

Cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus, Arina Sabalenka, a ajuns în sferturile de finală la Australian Open pentru prima dată în carieră.

Acest lucru a devenit posibil datorită victoriei celei de-a cincea rachete a lumii în 1/8 de finală asupra campioanei olimpice, reprezentanta Elveției, Belinda Bencic.

Aceasta din urmă, clasată pe locul 10 în clasamentul WTA, a pierdut în fața adversarei sale în două meciuri: 5:7 și 2:6.

Să observăm că în această confruntare, Sabalenka a servit pentru eliminare de patru ori și a făcut tot atâtea greșeli duble.

Confruntarea a durat 1 oră 27 de minute. Și mai devreme, belarusa le-a lăsat din turneu pe cehoaica Tereza Martincova (74), americanca Shelby Rogers (51) și belgiana Elise Mertens (32).

În sferturile de finală, Arina va trebui să lupte cu cea de-a 64-a rachetă de pe planetă, croata Donna Vekic.

O altă belarusă a ajuns în sferturile de finală – de două ori câștigătoare a Australian Open și fosta numărul unu mondial Victoria Azarenka (în prezent pe locul 24 în clasament).

În 1/8 de finală, compatriota ei a învins-o pe reprezentanta Chinei Lin Zhu (87) în trei jocuri: 4:6, 6:1, 6:4.