Belarusa Dinara Alimbekova-Smolskaya a ajuns pe locul 4 la Cupa Commonwealth-ului

Etapa a 4-a a competiției internaționale de biatlon „PARI Commonwealth Cup” a început la „Raubichi” (regiunea Minsk).

Una dintre cele mai cunoscute biatlete din Belarus, Dinara Alimbekova-Smolskaya, a participat la sprintul feminin de șapte kilometri și jumătate.

Ea a ajuns la linia de sosire pe locul patru, la 24,4 secunde în spatele câștigătorului, transmite serviciul de presă al Comitetului Național Olimpic din Belarus pe canalul său Telegram.

Apropo, toate cele trei premii au fost luate de ruși – Larisa Kuklina, Natalia Shevchenko și Anastasia Shevchenko.

Dinara, campioana olimpică din 2018, a ratat două rateuri în faza culcat. A terminat al patrulea.

Kuklina, care a câștigat cursa, a completat distanța în 21 de minute și 09,6 secunde – fără greșeli.

Natalia Shevchenko a fost cu 8,6 secunde în spatele ei și a făcut un penalty, în timp ce Anastasia Shevchenko a depășit toate țintele, dar a fost la 23,8 secunde în spatele liderului.