NHL. Belarusul a ajutat New Jersey să învingă Los Angeles

Încă o dată, un reprezentant din Belarus al Ligii Naționale de Hochei locale s-a remarcat peste ocean.

Yegor Sharangovich și-a ajutat echipa, New Jersey Devils, să învingă Los Angeles.

Scorul final al jocului, care a putut fi urmărit și prin transmisiuni pe internet, a fost înregistrat astfel: 5:2. În favoarea „dracilor”.

Este de remarcat faptul că acesta din urmă a jucat în deplasare. Și nu au tratat partea care a primit-o foarte cordial.

Adevărat, prima repriză s-a încheiat la egalitate – 1:1. Însă următoarele două au fost lăsate în seama oaspeților – 3:1 și, respectiv, 1:0.

Cât despre belarus, a dat două pase decisive – la al patrulea și al cincilea gol marcat de adversar. Și a dat singur o lovitură.

În total, Yegor Sharangovich a petrecut 15 minute pe gheață în această confruntare.

Să adăugăm că în acest sezon NHL compatriotul are deja 20 de puncte (10 goluri și 10 pase decisive) în 43 de meciuri.

Coeficientul de utilitate al unui belarus este „+1”.