Messi a marcat în primul meci pentru PSG după Cupa Mondială și a ajutat clubul să câștige

În cadrul etapei a 18-a a campionatului francez de fotbal a avut loc poate una dintre cele mai interesante confruntări.

Paris Saint-Germain, cu Lionel Messi revenind de la Cupa Mondială, a luptat împotriva lui Angers.

Mulțumită în mare măsură proaspăt încoronată campioană a planetei (nu uitați, naționala Argentinei „a luat” Cupa), PSG a obținut o victorie – 2:0.

Apropo, acest meci a fost primul lui Messi după campionatul său mondial triumfal din Qatar.

În minutul 72, Lionel a marcat, supărându-l pe portarul advers. Dar chiar înainte de gol, a fost unul dintre cei mai activi jucători de pe teren.

Iar parizienii au marcat primul gol în minutul cinci – Hugo Ekitike a marcat singur golul.

Apropo, Nordi Mukiele a fost asistent atât la primul, cât și la al doilea gol.

După această victorie, PSG a câștigat 47 de puncte și rămâne în continuare pe primul loc în clasamentul campionatului.

Primele trei includ și Lens (41 de puncte) și Marsilia (39 de puncte).

Actualul cel mai bun marcator din Ligue 1 este atacantul lui PSG și al naționalei Franței, medaliat cu argint al Cupei Mondiale 2022 (da, francezii au fost învinși de argentinieni în finala Cupei Mondiale) Kylian Mbappe.

Coechipierul lui Messi a marcat deja 13 goluri până în prezent.