Azarenka a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Adelaide

Jucătoarea de tenis din Belarus Victoria Azarenka a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Adelaide, Australia.

În meciul de 1/8 de finală, belarusul, care ocupă locul 26 în clasamentul mondial, a învins-o pe reprezentanta chineză Xingwen Zhen (WTA 28) în două seturi cu scorul de 6:2, 7:5.

Meciul a durat o oră și 40 de minute. În sferturile de finală, Azarenka o va înfrunta pe Linda Noskova din Cehia, aflată pe locul 102 în clasamentul WTA.

În primul tur, Azarenka a învins-o pe jucătoarea ucraineană Angelina Kalinina (WTA 39) cu scorul de 7:6 (11:9), 7:6 (7:5).

Ce au alte femei din Belarus?

Prima rachetă a Belarusului și a cincea rachetă a planetei Arina Sabalenka au avansat și ele în 1/4 de finală ale turneului de la Adelaide, învingând-o pe reprezentanta Rusiei Lyudmila Samsonova (WTA 20).

În meciul pentru ajungerea în semifinale, adversara lui Sabalenka va fi tenismenul ceh Marketa Vondrousova (WTA 92).

La dublu, Sabalenka și belarusa Lidiya Morozova au învins perechea japoneză-spaniolă Makoto Ninomiya/Kristina Bucha în meciul din sferturile de finală cu scorul de 6:2, 6:2.

În semifinale, bielorușii vor concura cu Storm Hunter din Australia și Katerina Sinyakova din Cehia.