Sabalenka a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Adelaide

Jucătoarea de tenis din Belarus Aryna Sabalenka a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Adelaide, Australia.

În meciul de 1/8 de finală, belarusa, care este a cincea rachetă din lume, a învins-o pe rusoaica Lyudmila Samsonova, care se află pe locul 20 în lume.

Cum a jucat Sabalenka

Belarusul a câștigat în două tiebreak-uri cu scorul de 7:6 (10:8), 7:6 (7:3). Ea a servit de 11 ori și a făcut 6 greșeli duble la serviciul ei.

Meciul a durat două ore și 15 minute. În sferturile de finală, Sabalenka va juca împotriva reprezentantei Cehiei, Marketa Vondrousova (WTA 92), care a învins-o pe estonia Kaia Kanepi (WTA 32), care la startul turneului a învins-o pe belarusa Aleksandra Sasnovich (WTA 30).

O altă belarusă, Victoria Azarenka (WTA 26), a învins-o pe ucraineană Angelina Kalinina (WTA 39) în 1/16 de finală cu scorul de 7:6 (11:9), 7:6 (7:5).

Mâine, Azarenka va concura pentru a ajunge în sferturile de finală cu chineza Xingwen Zhen (WTA 28).

La dublu, duoul belarus Arina Sabalenka/Lidiya Morozova s-a calificat ieri în sferturi, unde va juca cu perechea spaniolă-japoneza Kristina Bucha/Makoto Ninomiya.

Turneul de la Adelaide se va încheia pe 8 ianuarie. Fondul de premii al competiției este de 826 mii de dolari.