Alexandra Sasnovich a început noul sezon cu un meci la Adelaide: cum a jucat tenismenul din Belarus

Jucătoarea de tenis din Belarus Alexandra Sasnovich a participat la competiție în prima zi a anului 2023.

Astăzi, 1 ianuarie, sportiva a jucat în 1/16 de finală a turneului de la Adelaide, Australia.

Adversarul belarusului a fost reprezentantul Estoniei, Kaie Kanepi.

Sportivul estonian a câștigat, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Alexandra Sasnovich a câștigat primul set. Prima treime a meciului s-a încheiat cu scorul de 6:4 în favoarea belarusului.

În al doilea set, Kaye Kanepi s-a dovedit a fi mai puternică. Estonia a câștigat șase meciuri, iar sportiva din Belarus doar unul.

Reprezentanta Estoniei a câștigat setul decisiv. Scorul final, ținând cont de primele două seturi, este 4:6, 6:1, 6:4 în favoarea lui Kanepi.

Astfel, Sasnovich și-a finalizat performanța la simplu la turneul de la Adelaide.

Cu toate acestea, înaintea fanilor sunt meciuri cu participarea altor sportivi din Belarus. În 1/16 de finală, adversara Victoria Azarenka va fi reprezentanta Ucrainei Angelina Kalinina.

Dar cu cine va juca Arina Sabalenka nu se știe încă. Cert este că a doua rachetă a turneului s-a calificat automat în 1/8 de finală. Adversara ei va fi determinată într-unul dintre meciurile din 1/16 de finală.