Echipa națională de hochei a Belarusului a învins naționala Rusiei și a câștigat Cupa Channel One

Astăzi, 18 decembrie, a avut loc meciul decisiv al turneului de hochei Channel One Cup.

Naționala Belarusului a jucat cu naționala Rusiei. Jucătorii de hochei din Belarus au câștigat.

În timpul regulamentului, nu a fost posibil să se identifice un câștigător. Conform rezultatelor a trei perioade, scorul a fost 4:4.

Nu s-au marcat goluri în prelungiri. Dar în schimburi de focuri, bielorușii s-au dovedit a fi mai buni.

Progresul meciului

Primul gol a fost marcat de jucătorul de hochei din Belarus Maxim Sushko. Acest lucru s-a întâmplat în minutul zece al meciului. Patru minute mai târziu, rusul Maxim Mamin a egalat scorul.

În a doua perioadă, echipa rusă a preluat conducerea. Ilya Safonov s-a remarcat. Cu toate acestea, bielorușii au restabilit rapid egalitatea în scor. Autorul acțiunii de scor a fost Shane Prince. Și cu puțin timp înainte de finalul perioadei a doua, bielorușii au preluat conducerea. Golul a fost marcat de Roman Gorbunov.

În a treia perioadă au marcat (de două ori) belarusul Vladislav Kodola și rusul Alexander Kadeikin.

La loviturile de departajare, golul decisiv a fost marcat de Shane Prince, care evoluează la naționala Belarusului.

Rezultatul turneului

Victoria asupra Rusiei le-a permis jucătorilor de hochei din Belarus să ocupe primul loc în turneu cu patru puncte.

Pe locul doi sunt rușii. Echipa Kazahstanului, care nu a reușit să câștige nicio victorie, a terminat pe locul trei.