Naționala Argentinei a ajuns în semifinalele Cupei Mondiale

O lovituri de departajare a deschis Argentinei calea către semifinalele Cupei Mondiale FIFA din Qatar.

După ce și-a învins adversarii din Olanda la lovituri de departajare în sferturile de finală, echipa lui Lionel Messi va concura în semifinale cu o echipă din Croația.

Naționala Argentinei a învins echipa din Țările de Jos în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2022. Scorul este 2:2 în meciul principal.

Câștigătorul a fost determinat de o lovitură de penalty care s-a încheiat cu scorul de 4:3.

Potrivit rezultatelor turneului, naționala Argentinei are cele mai multe victorii la penalty-uri – cinci victorii din șase serii.

Cât despre jucătorii din Olanda, în penalty-urile de după meci au smuls o victorie din patru.

La timpul regulamentar, în minutul 35, Nahuel Molina a marcat pentru naționala Argentinei, trimițând mingea în poartă dintr-o pasă a lui Lionel Messi.

În minutul 73, căpitanul argentinian s-a răzbunat pe inamic, transformând cu succes o lovitură de pedeapsă de la 11 metri.

Acum, naționala Argentinei va trebui să se întâlnească în semifinale cu Croația, care a învins anterior Brazilia.