SUA au învins Iranul la Cupa Mondială FIFA 2022 și au trecut în playoff

Cupa Mondială continuă în Qatar. În seara zilei de 29 noiembrie, în cadrul turului trei al fazei grupelor, s-au întâlnit naționalele Iranului și SUA.

Americanii au câștigat. Un gol le-a fost suficient pentru a câștiga, ceea ce le-a permis să avanseze în 1/8 de finală.

Singurul gol din această confruntare a fost marcat de Christian Pulisic – jucătorul naționalei SUA a marcat în minutul 38.

Totodată, a avut loc o întâlnire a altor două echipe din această grupă – echipa Angliei s-a confruntat cu echipa Țării Galilor.

Britanicii au câștigat. Marcus Rashford (de două ori) și Phil Foden au marcat în formația lor. Scorul final al meciului este 3:0.

Astfel, în urma rezultatelor fazei grupelor, formația Angliei a avansat de pe primul loc (7 puncte) în playoff.

Pe locul doi se află americanii, care au înscris cinci puncte.

Dar echipele Iranului (3 puncte) și Țării Galilor (1 punct) părăsesc Qatarul – au ocupat locurile trei, respectiv al patrulea.

În optimile de finală, echipa Angliei va concura cu reprezentanții Africii – echipa din Senegal – pe 4 decembrie.

Cu o zi mai devreme, fotbaliștii din Statele Unite vor încerca să nu rateze echipa națională a Olandei în sferturile de finală.