Cupa Mondială 2022. Giganții s-au întâlnit: Spania a jucat cu Germania

În cadrul turului doi al fazei grupelor a Cupei Mondiale din Qatar, a avut loc poate una dintre cele mai interesante confruntări.

Cu patru ori campioni ai planetei – naționala Germaniei – au concurat cu campionii mondiali din 2010 – fotbaliștii naționalei Spaniei.

Meciul nu a dezvăluit cel mai puternic – echipele s-au separat, s-au încheiat la egalitate (1:1).

„Furia roșie” a deschis scorul în acest duel al giganților fotbalului mondial – Alvaro Morata a marcat în minutul 62.

Nemții au reușit să recâștige douăzeci de minute mai târziu – Niklas Füllkrug a marcat golul.

Echipa japoneză, care anterior a învins senzațional Germania (2:1), a pierdut în mod neașteptat cu Costa Rica (0:1), care a fost învinsă de spanioli în primul tur (0:7).

Astfel, după două zile de joc, Spania este în fruntea acestei grupe cu 4 puncte.

Japonia și Costa Rica se află pe locurile doi și trei cu 3 puncte, iar echipa germană închide clasamentul cu 1 punct.

Să remarcăm un alt rezultat neașteptat – belgienii au fost învinși cu scorul de 0:2 de marocani.

În acea grupă, croații i-au învins fără probleme pe canadieni (4:1) și, alături de naționala Marocului, au ocupat primele poziții – echipele aveau câte 4 puncte.

Pe locul trei se află Belgia cu 3 puncte, pe locul patru se află Canada, care și-a pierdut șansa de a ajunge în play-off (0).

Astăzi în Grupa G vor concura camerunezii și sârbii, brazilienii și elvețienii.

În Grupa H, Portugalia va juca cu Uruguay, iar Coreea de Sud va juca cu Ghana.