Cupa Mondială 2022. Francezii au provocat o înfrângere completă – australienii au suferit

Campionii în curs, francezii, au jucat primul lor meci de la Cupa Mondială de fotbal din Qatar.

Și deși la început totul s-a dovedit fără succes pentru ei, au reușit totuși să câștige și, în același timp, să provoace o înfrângere completă.

Jucătorii echipei naționale australiene au fost accidentați, încasând patru goluri. Dar ei înșiși au reușit să marcheze o singură dată. Dar primul.

Pentru echipa lui Didier Deschamps, prima întâlnire din Grupa D a început extrem de neplăcut – au primit un gol în minutul 9.

Craig Goodwin a marcat golul pentru Australia. Autorul singurei mingi pentru australieni.

Apoi francezul serios furios a marcat. Iar scorul a fost egalat în minutul 27 de Adrian Rabiot.

Cinci minute mai târziu, Olivier Giroud a pus tricolorul înainte. Apropo, acest gol a fost al 50-lea atacant al Milanului pentru echipa națională.

A marcat din nou în repriza secundă, Kylian Mbappe stabilind scorul final. Astfel, numerele finale de pe tabela de marcaj sunt 4:1.

Într-o altă confruntare din această grupă – între naționalele Danemarcei și Tunisiei – s-a înregistrat un egal fără goluri.

Anterior, echipa Arabia Saudită a făcut furori învingându-i pe argentinieni (2:1). Cu această ocazie, regatul a declarat miercuri, 23 noiembrie, zi liberă.

De asemenea, este de remarcat faptul că echipa poloneză, condusă de unul dintre cei mai buni atacanți de pe planetă – Robert Lewandowski – nu a reușit să-i învingă pe mexicani. Meciul s-a încheiat la egalitate – 0:0.

Astăzi croații vor juca cu fotbaliști din Maroc, belgienii vor juca cu canadienii, nemții vor juca cu japonezii, iar spaniolii vor juca cu naționala Costa Ricai.