Belarusa Sabalenka și-a început victorios performanța în Texas

Jucătoarea de tenis din Belarus Arina Sabalenka a avut un start pozitiv la turneul final al Asociației de tenis feminin din orașul Fort Worth din Texas.

Cea de-a șaptea rachetă a lumii l-a învins pe reprezentantul Tunisiei, Uns Jabir, care ocupă în prezent poziția a doua în clasamentul planetar.

Adevărat, lupta s-a dovedit a fi extrem de încăpățânată și nu totul a mers bine pentru compatriotul ei.

Mai mult, ea a pierdut primul set – 3:6. Și ea a reușit să o „prea” pe secunda doar într-un tie-break – 7:6 (7:5).

În jocul final, care s-a dovedit a fi foarte greu și pentru belarusă, Arina a câștigat – 7:5.

Astfel, în această bătălie, care a durat două ore și jumătate, Sabalenka a fost învingătoare.

Apropo, rivalii s-au mai întâlnit de patru ori înainte. Belarusul a câștigat trei meciuri.

În următoarea rundă de competiție, Arina se confruntă și cu un adversar dificil – a cincea rachetă a lumii, Maria Sakkari (Grecia).

Să remarcăm că în meciul precedent, grecoaica a învins-o pe americanca Jessica Pegula (poziția a 3-a în clasamentul mondial) în două tiebreak-uri – 7:6 (8:6), 7:6 (7:4).