Belarusii au jucat unul împotriva celuilalt în meciul din NHL. Ambii au marcat puncte

O confruntare din Belarus a avut loc în Liga Națională de Hochei (NHL). Acest lucru nu s-a văzut aici de mulți ani.

Reprezentanții „Washington” și „New Jersey” – Alexey Protas și Yegor Sharangovich – au încrucișat bețele.

Interesant este că ambii jucători de hochei au fost eficienți și au marcat puncte.

Și Washington a câștigat (6:3), unde Protas a marcat primul gol în NHL în acest sezon.

Totodată, Capitalele au luptat în deplasare, supărând gazdele cu șase „goluri” făcute în poartă.

Al șaselea gol a fost marcat de belarusul Alexei Protas. Și înainte de asta, a devenit autorul asistenței.

În total, compatriotul a petrecut puțin peste zece minute și jumătate pe gheață. Coeficientul său de utilitate a fost +1.

Belarusul Yegor Sharangovich a jucat pentru New Jersey și a oferit și un assist.

A petrecut aproape 17 minute pe gheață (în total), a făcut cinci șuturi pe poartă, a folosit o mișcare puternică și a blocat un șut al adversarului.

După șase meciuri, Yegor Sharangovich a marcat trei puncte – un gol și două pase decisive.