Doar un tenismen din Belarus a ajuns în TOP-8 la US Open

Ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, este în plină desfășurare.

A sosit etapa confruntărilor decisive. Un belarus a ajuns în TOP-8 al celor mai puternici participanți la una dintre cele mai prestigioase competiții de tenis din lume.

Arina Sabalenka a devenit singura reprezentantă a republicii care a ajuns în sferturile de finală.

Anterior, Ilya Ivashko, Victoria Azarenka și Alexandra Sasnovich au renunțat la turneu.

Cât despre Arina, în 1/8 de finală s-a întâlnit cu americanca Danielle Collins.

Victoria a rămas cu belarusul – 3:6, 6:3, 6:2. În meciul următor, a șasea rachetă a lumii se va lupta cu cehoaica Karolina Pliskova.

Apropo, aceasta din urmă a învins o altă reprezentantă a Belarusului în optimile de finală – fosta numărul unu mondial Victoria Azarenka (7:5, 6:7, 6:2).

Singurul bărbat din Belarus de la turneu, Ilya Ivashko, l-a întâlnit în turul al patrulea pe celebrul italian Jannik Sinner.

Lupta s-a dovedit a fi extrem de încăpățânată, dar, din păcate, un adversar mai eminent a câștigat.

Scoruri set – 1:6, 7:5, 2:6, 6:4, 3:6. Acest duel de tenis a durat 3 ore și 48 de minute.