Un belarus și un rus s-au întâlnit în finala unui prestigios turneu de tenis din SUA

Doi jucători celebri de tenis au concurat în finala unui turneu de tenis prestigios din Cleveland, America.

Belarusa Alexandra Sasnovich și rusoaica Lyudmila Samsonova s-au luptat pentru titlu.

Apropo, fondul de premii al acestor competiții (categoria WTA 250) s-a ridicat la peste 250.000 de dolari.

Pentru finală, meciul s-a dovedit a fi foarte rapid și cu intrigi aproape nule. Datorită jocului lui Samsonova.

Și-a învins adversara în două seturi (6:1 și 6:3) în 1 oră și 11 minute. În consecință, ea a devenit câștigătoarea turneului.

Rețineți că pentru rusoaica de 23 de ani acesta a fost al treilea titlu din carieră (al doilea în acest sezon) la simplu.

Este interesant că în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă, Lyudmila Samsonova este mai mică decât Alexandra Sasnovich – locurile 45, respectiv 36.

Apropo, în timpul turneului, rusoaica a învins o altă reprezentantă a Belarusului – Irina Shimanovich.

Samsonova s-a ocupat succesiv și de nemțoaica Laura Siegemund, poloneza Magda Linette și americanca Bernarda Peru.