Dinamo Kiev a suferit o înfrângere majoră și nu a ajuns în faza grupelor din Liga Campionilor

Marți seara, 23 august, Dynamo Kiev a vizitat Benfica Lisabona.

Fotbaliștii ucraineni au jucat returul playoff-ului Ligii Campionilor, în care s-a decis cine va juca în turul grupelor turneului din această toamnă.

Să vă reamintim că în prima confruntare echipa de la Kiev a pierdut cu scorul de 0:2.

Prin urmare, au trebuit să marcheze trei sau două goluri pentru a trimite jocul în prelungiri.

Dinamo nu a marcat însă niciun gol. Dar au ratat până la trei.

Astfel, după ce a pierdut puternic în Portugalia (0:3), echipa lui Mircea Lucescu nu a ajuns în faza grupelor Ligii Campionilor (scorul general al meciului a fost 0:5).

Cu toate acestea, alb-albaștrii nu își iau rămas bun de la Cupele Europene. În toamnă se vor lupta într-una din grupele de competiții cu un rang inferior – în Europa League.

Cât despre întâlnirea de la Lisabona, Nicolas Otamendi (minutul 27), Rafa Silva (40) și David Neres (42) au marcat pentru localul Benfica.

Apropo. Tragerea la sorți pentru faza grupelor Ligii Campionilor va avea loc pe 25 august, iar Europa League a doua zi.