UEFA a lansat o anchetă cu privire la comportamentul fanilor Fenerbahçe din cauza scandărilor despre Putin

Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal (UEFA) a declanșat o anchetă disciplinară în urma meciului dintre Dynamo Kiev și Turcia Fenerbahce.

A fost meciul retur din turul doi preliminar al Ligii Campionilor.

Meciul a avut loc la Istanbul. În fața suporterilor, clubul local a pierdut în fața adversarului (în prelungiri, scorul final a fost 1:2) și nu a mai avansat.

Dar meciul a fost amintit nu numai pentru asta. A izbucnit un scandal. După ce echipa de la Kiev a primit un gol, fanii lui Fenerbahçe au început să scandeze tare „Vladimir Putin”.

UEFA a devenit interesată de incident – o anchetă este în curs împotriva fanilor turci – MIA Rossiya Segodnya.

A fost așa. În minutul 57, Dynamo Kiev a deschis scorul – Vitaly Buyalsky a marcat golul.

Imediat după aceasta, fanii lui Fenerbahçe au început să scandeze numele președintelui rus Vladimir Putin.

Presa a relatat că din acest motiv, antrenorul principal al echipei Ucrainei, Mircea Lucescu, nu s-a prezentat la tradiționala conferință de presă de după meci.

UEFA a lansat o investigație în temeiul articolului 31(4) din regulamentele disciplinare: circumstanțele „presupusei abateri ale fanilor” sunt clarificate.