Înainte de finala Ligii Campionilor, Liverpool a ocupat locul 1 în Campionatul Angliei

În ajunul finalei Ligii Campionilor, Liverpool a jucat un meci important în Premier League engleză.

Să vă reamintim că roșii se luptă pentru campionat cu Manchester City, mergând la gât în ​​clasament.

Apropo, Liverpool va juca în finala Ligii Campionilor cu echipa care a învins orașul în semifinale – Real Madrid. Poate că va obține chiar și pentru compatrioții săi din Foggy Albion.

Între timp, sarcina lui Jurgen Klopp este să obțină victorii în arena internă. Jucătorii săi ar fi putut înscrie unul dintre ei într-un meci cu Londra Tottenham în runda a 36-a a campionatului.

Mai mult, jocul a avut loc la Anfield cu sprijin nebun din partea fanilor lui Liverpool.

Confruntarea s-a încheiat însă la egalitate – 1:1. Mai mult, gazdele au cedat primele – Son Heung-min le-a supărat în minutul 56.

Au reușit să se egaleze după 18 minute – Luis Diaz a marcat mingea împotriva lui Spurs.

Astfel, Liverpool a adăugat 1 punct la tezaurul lor, câștigând 83 de puncte, cu care ocupă în prezent primul loc în clasament.

Manchester City are același număr, dar sunt inferioare rivalului lor pentru campionat în indicatori suplimentari.

De asemenea, este de remarcat faptul că „cetățenii” au un meci în mână, ceea ce înseamnă că dacă îl vor câștiga, vor fi cu 3 puncte în fața „roșiilor”.

Cât despre Tottenham, cu 62 de puncte echipa este pe poziţia a cincea.