Fotbal. Liga Campionilor. Primul finalist a fost anunțat

Marți seara, 3 mai, a fost stabilit primul participant la meciul final al Ligii Campionilor de fotbal din acest sezon.

A fost englezul Liverpool, care l-a învins pe spaniol Villarreal în deplasare.

În primul meci – acasă – „roșii” au învins și „submarinul galben”. Acea întâlnire s-a încheiat cu scorul de 2:0.

Meciul din Spania a început foarte prost pentru echipa lui Jurgen Klopp – au fost firesc pe foc. La un moment dat părea că băieții lui Unai Emery vor crea un alt miracol.

Să ne amintim că mai devreme au eliminat Juventus din Torino și Bayern Munchen din turneu.

Cât despre meciul cu Liverpool, în minutul 3 Boulaye Dia a pus gazdele în avantaj – 1:0.

Cu puțin timp înainte de finalul primei reprize, Francis Coquelin a marcat un alt gol împotriva adversarei. Scorul la suma celor două confruntări a fost egal – 2:2.

Nu se știe ce le-a spus Klopp băieților săi în dressing, dar aceștia au ieșit în repriza secundă într-o cu totul altă dispoziție. Liverpool s-a transformat și a început să revină.

În minutul 61, Fabinho a retras, iar în minutul 66, Luis Diaz a restabilit echilibrul.

Scorul final în acest meci a fost stabilit de Sadio Mane – 3:2 în favoarea oaspeților, iar la total cele două jocuri – 5:2.

Astfel, Liverpool va juca în finala Ligii Campionilor. Adversarul său va fi câștigătorul perechii Manchester City – Real Madrid.

În prima întâlnire, „cetăţenii” i-au învins acasă pe spanioli – 4:3. Meciul retur dintre acești rivali va avea loc în această seară, 4 mai.

Meciul principal al Ligii Campionilor este programat pe 28 mai. Finala va avea loc la Paris.