Fotbal. Semifinala Ligii Campionilor. Liverpool l-a înfruntat pe Villarreal

În ajunul meciului, au glumit: Jurgen Klopp i-a cerut lui Unai Emery să fie informat că joacă în Liga Campionilor, și nu în Europa League.

Cert este că antrenorul lui Villarreal, care a învins senzațional pe Bayern în sferturi, a condus anterior Sevilla, alături de care a câștigat LE timp de câțiva ani la rând.

Ei bine, sezonul acesta al Ligii Campionilor a făcut mult zgomot: pe lângă Bayern, „submarinierii” spanioli au lăsat din afaceri pe Juventus din Torino, „aruncând” un alt maret peste bord al competiției.

Și în faza grupelor, Villarreal a evoluat bine, terminând pe locul doi la final (Manchester United a fost primul).

Și astfel, echipa lui Emery a venit la Liverpool pentru a-și măsura puterea cu clubul local cu același nume cu un cârmaci carismatic – același Jurgen Klopp.

Acesta a fost primul joc din această etapă a competiției. Gazdele au câștigat – 2:0.

Dar iată ce este surprinzător: Liverpool a lovit poarta adversară o singură dată – Sadio Mane a făcut-o în minutul 55.

Cu două minute mai devreme, fundașul echipei vizitatoare, Pervis Estupinan, a marcat un autogol.

Scorul 2:0 nu înseamnă nimic. O săptămână mai târziu, pe 3 mai, va avea loc meciul retur. Pe teritoriul spaniol.

Având în vedere pe cine a învins deja Villarreal, putem presupune că va fi foarte, foarte greu pentru roșii în deplasare.