Fotbal. Milan a luptat cu Lazio, după care a devenit din nou primul în Italia

Unul dintre meciurile centrale ale ultimului weekend fotbalistic european a avut loc în Italia.

Era o duminică seara la Roma. Acolo, localul Lazio a găzduit Milano.

Gazdele au fost învinse, deși au marcat primele și nu au permis oaspeților să înscrie până în repriza secundă.

Ciro Immobile a marcat în minutul patru al meciului. Apoi mingile au ajuns doar în poarta gazdelor – dar după pauză.

Așadar, în minutul 50, Olivier Giroud a egalat scorul, iar în secunda, a compensat repriza secundă, Sandro Tonali.

Astfel, Milan a învins-o pe Lazio cu scorul de 2:1 și a ocupat din nou fruntea clasamentului. Are 74 de puncte (Inter este pe locul doi cu 72 de puncte).

Este de remarcat faptul că în minutul 68 a intrat în teren Zlatan Ibrahimovic, care ratase ultimele trei meciuri ale lui Milan din cauza unei accidentări.

Atacantul veșnic verde a marcat un pas și a primit un cartonaș galben de la arbitru.

Turul se încheie astăzi, 25 aprilie, cu meciul Sassuolo-Juventus.

Cea de-a zecea echipă din Serie A în prezent va încerca să dea bătălie unuia dintre giganții mondiali, aflat pe poziția a 4-a în clasament.