Fotbal. Barça s-a poticnit în sferturile de finală ale Ligii Europa

În primul meci din sferturile de finală din Europa League, catalana Barcelona a jucat un meci în deplasare.

Granații albaștri au jucat cu germanul Eintracht la Frankfurt pe Main. Nu au reușit să câștige – întâlnirea s-a încheiat cu scorul de 1:1.

Primele au marcat gazdele – Ansgar Knauff a marcat în minutul 48.

Barça a revenit 18 minute mai târziu – Ferran Torres a marcat.

Un alt eveniment notabil a avut loc în acest meci – în minutul 78, jucătorul Eintracht Tuta a fost eliminat.

O remiză pentru catalani este departe de a fi un rezultat dezastruos în playoff. Anterior, Barcelona a început confruntări pe terenul propriu cu rezultate pașnice.

De exemplu, după ce au jucat 1:1 acasă cu Napoli, catalanii au câștigat în deplasare – 4:2. Și au mers mai departe.

Meciul cu turcul Galatasaray s-a încheiat la egalitate fără goluri pe Camp Nou. Pe drum – victorie cu scorul de 2:1.

Să remarcăm că într-un alt meci din sferturile Ligii Europa, West Ham-ul londonez a mai jucat la egalitate (1:1) cu francezul Lyon.

În același timp, clubul britanic a terminat prima repriză în minoritate și, în consecință, a jucat a doua jumătate a meciului în minoritate.

Într-o altă confruntare s-au luptat portughezii „Braga” și „Glasgow Rangers” din Scoția.

Echipa gazdă a câștigat. Victoria a fost adusă de singurul gol marcat în această întâlnire (minutul 40) – gol marcat de Abel Ruiz.

Meciurile retur vor avea loc joia viitoare, 14 aprilie.