olimpiade. Patinaj artistic. Rușii au câștigat aurul înainte de termen în turneul pe echipe

Competițiile continuă ca parte a Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing.

S-ar putea spune că un eveniment semnificativ pentru Rusia a avut loc în patinaj artistic. Echipa națională a acestei țări a câștigat turneul pe echipe înainte de termen.

În programul gratuit la patinaj feminin – evenimentul final al turneului olimpic – rusoaica de 15 ani Kamila Valieva a ocupat primul loc.

Apropo, fata este actuala campioană nu numai a țării sale, ci și a Europei.

Rezultatul tânărului sportiv este de 178,92 puncte. În același timp, Kamila a căzut în timpul unei haine cvadruple de piele de oaie.

Locul doi i-a revenit japoneza Kaori Sakamoto (148,66 puncte), locul trei a revenit canadianei Madeleine Skizas (132,04 puncte).

Conform rezultatelor turneului pe echipe, echipa rusă a marcat 74 de puncte și, astfel, a devenit câștigătoarea ei înainte de termen.

Statele Unite au ocupat locul doi cu 65 de puncte, iar echipa japoneză a fost pe locul trei cu 63 de puncte.

Anterior, la dansul liber – în ultima zi a competiției turneului pe echipe – rusoaicele Victoria Sinitsina și Nikita Katsalapov au ocupat locul doi, înscriind 128,17 puncte.

Patinatorii americani Madison Chock și Evan Bates au câștigat acest eveniment (129,07 puncte).

Patinatorii artistici ruși Anastasia Mishina și Alexander Gallyamov au devenit primii în competiția de perechi sportive pe baza rezultatelor programului lor gratuit.