Prima medalie de aur a Jocurilor Olimpice de la Beijing va reveni Norvegiei

Prima medalie de aur a XXIV-a Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing i-a revenit schioarei norvegiene Therese Johaug la skiatlonul de 15 kilometri.

Argintul i-a revenit sportivei ruse, Natalya Nepryaeva, în vârstă de 26 de ani, care a învins-o pe concurenta ei austriacă la linia de sosire cu doar 0,3 secunde.

Sportivii au concurat la o distanță de 7,5 km în stil clasic și 7,5 km la patinaj, relatează MIA.

Câștigătoarea cursei, norvegiana Teresa Johaug, este campioană mondială de 14 ori. Ea a parcurs distanța în 44 de minute și 13,7 secunde.

Medalia de argint a revenit schioarei ruse Natalya Nepryaeva – aceasta a venit la 30,2 secunde după Johaug.

Schioarea austriacă Teresa Stadlober a câștigat bronzul, terminând la 0,3 secunde după ce rusoaica Nepryaeva a încheiat cursa.

Concursul de skiatlon masculin va avea loc mâine. Sportivii vor trebui să parcurgă o distanță de 30 de kilometri.

Să vă reamintim că evenimentele care să marcheze deschiderea Jocurilor Olimpice de la Beijing au avut loc cu o zi înainte.