Anton Smolsky a câștigat bronzul la sprint la etapa de biatlon KM de la Ruhpolding

Pe 13 ianuarie, biatletul belarus Anton Smolsky a câștigat o medalie de bronz în cursa de sprint a etapei a 6-a a Cupei Mondiale de la Ruhpolding, Germania.

La o distanță de 10 kilometri, belarusul a arătat un timp de 23 de minute și 55,8 secunde, făcând o singură greșeală și pierzând 32,1 secunde în fața liderului cursei.

Medalia de aur a fost câștigată de reprezentantul Franței, Quentin Fillon Maillet, care a parcurs fără greșeli distanța.

Premiul de argint a fost acordat biatletului german Benedikt Doll, cu 24,9 secunde înaintea belarusului.

Restul biatleților din Belarus au arătat următoarele rezultate: Maxim Voroby – locul 28 cu o ratare, Nikita Lobastov – locul 47 cu o ratare, Dmitri Lazovski – locul 55 cu două rateuri, Roman Eletnov – locul 88 cu patru ratari.

Mâine, la etapa a 6-a a KM-ului din Ruhpolding, este planificată o cursă de ștafetă pentru femei, iar sâmbătă va avea loc o cursă de ștafetă pentru bărbați. Duminică etapa se va încheia cu cursele de urmărire feminine și masculine.