Alimbekova a câștigat bronzul în cursa de urmărire la Cupa Mondială de biatlon din Germania

Pe 9 ianuarie, biatleta belarusă Dinara Alimbekova a câștigat o medalie de bronz în cursa de urmărire a etapei a 5-a a Cupei Mondiale de la Oberhof, Germania.

Alimbekova a ratat 2 rate în 4 etape de tragere și a pierdut în fața câștigătoarei, norvegiana Martha Olsbu-Røiseland, 42,7 secunde.

Olsbu-Røiseland a marcat 33 de minute și 18,8 secunde cu 2 penalty-uri.

Premiul de argint a fost câștigat de reprezentanta Suediei, Hanna Oeberg, care a făcut și ea 2 greșeli, pierzând 33,4 secunde în fața liderului cursei.

Biatleții din Belarus rămași au arătat următoarele rezultate: Irina Leshchenko – locul 18, Alina Pilchuk – 40, Elena Kruchinkina – 49.

Anna Sola nu a putut lua parte la urmărire din motive de sănătate.

Cursa de urmărire masculină a fost câștigată de francezul Quentin Fillon Maillet.

Biatletul suedez Sebastian Samuelsson a câștigat medalia de argint, iar norvegianul Tarjei Boe a câștigat medalia de bronz.