Belarusii au ajuns pe locul patru la dublu mixt simplu la etapa Cupei Mondiale de biatlon din Germania

Pe 8 ianuarie, biatleții din Belarus Dmitri Lazovsky și Elena Kruchinkina au ajuns pe locul patru la dublu mixt simplu, la etapa a 5-a a Cupei Mondiale de la Oberhof, Germania.

Belarusii au pierdut în fața învingătoarelor, echipa Rusiei, cu 1 minut și 15,2 secunde.

Rușii Anton Babikov și Kristina Reztsova au parcurs distanța în 41 de minute și 37,1 secunde.

Echipa austriacă a câștigat medalia de argint, la 41,5 secunde de liderii cursei.

Echipa ucraineană a câștigat bronzul, la 1 minut și 3,6 secunde în spatele câștigătorilor.

Mai devreme, biatleții belarusi Anton Smolsky, Nikita Lobastov, Anna Sola și Dinara Alimbekova au câștigat argint în ștafeta mixtă.

Ieri în sprint, Sola a câștigat argint, Alimbekova a ajuns pe locul patru.

Mâine, la etapa a 5-a a KM din Oberhof, sunt planificate curse de urmărire pentru bărbați și femei, pe 12,5 și, respectiv, 10 kilometri.

În urmărirea masculină, echipa belarusă va concura cu Anton Smolsky, Roman Eletnov, Nikita Lobastov și Dmitri Lazovsky.

În urmărirea feminină, Belarusul va fi reprezentat de Dinara Alimbekova, Anna Sola, Elena Kruchinkina, Irina Leshchenko și Alina Pilchuk.