Fotbal. Campionatul Angliei. În meciul de top, Manchester City a marcat șase și a primit trei

În ultima zi a weekendului trecut, s-au disputat mai multe meciuri în cadrul etapei a 19-a a Premier League engleză de fotbal.

Printre acestea, s-a remarcat o întâlnire de top: Manchester City a găzduit acasă Leicester.

Acesta a fost poate cel mai strălucitor și cu siguranță cel mai productiv meci al zilei. Echipele au marcat nouă goluri între ele. Scorul final este 6:3 în favoarea „cetățenilor”.

Gazdele au marcat goluri de la Kevin de Bruyne (minutul 5), Riyad Mahrez (minutul 14, penalty), Ilkay Gundogan (minutul 21), Aymeric Laporte (minutul 69).

În plus, Raheem Sterling a marcat două goluri (25, penalty, 87).

James Maddison (55), Ademola Lookman (59) și Kelechi Iheanacho (65) au marcat pentru Foxes.

După ce a câștigat a noua victorie la rând, echipa lui Pep Guardiola a marcat 47 de puncte. Manchester City este în continuare lider în clasamentul ligii.

Leicester este în prezent pe locul zece cu 22 de puncte.

Să adăugăm că duminică au mai avut loc trei întâlniri. Apropo, în fiecare dintre ele spectatorii au văzut o mulțime de goluri, dar, desigur, nu atât de multe ca la Manchester.

Iar rezultatele sunt următoarele: West Ham a pierdut cu Southampton cu scorul de 2:3, London Arsenal a învins-o pe Norwich (5:0) în deplasare, iar Tottenham a învins Crystal Palace la mare (3:0).