Biatleții din Belarus au ocupat locul 6 în ștafetă la etapa KM din Austria

Echipa masculină de biatlon din Belarus a ocupat locul șase în cursa de ștafetă 4×7,5 km la etapa a 3-a a Cupei Mondiale de la Hochfilzen, Austria.

Echipa belarusă formată din Anton Smolsky, Maxim Voroby, Dmitri Lazovsky și Nikita Lobastov a pierdut două minute și 9,5 secunde în fața liderilor cursei.

Belarusii au completat distanța cu o ratare și au folosit 5 cartușe suplimentare.

Biatleții norvegieni au câștigat medalia de aur.

Vetle Sjåstad Christiansen, Johannes și Tarjei Bo și Sturla Holm Lægreid au arătat un timp de 1 oră, 14 minute și 34,8 secunde, fără să greșească și să cheltuiască 5 cartușe suplimentare.

Premiul de argint a fost câștigat de echipa Franței formată din Quentin Fillon Maillet, Emilien Jacquelin, Simon Desthieux și Fabien Claude.

Francezii au pierdut în fața norvegienilor cu 21,2 secunde, parcurgând distanța fără rateuri și cheltuind 8 cartușe suplimentare.

Echipa rusă formată din Eduard Latypov, Alexander Loginov, Daniil Serokhvostov, Vasily Tomshin a câștigat bronzul cu un diferență de 47,3 secunde față de lider, o ratare și nouă runde suplimentare.

Un total de 27 de echipe au participat la cursa de ștafetă.

A treia etapă a Cupei Mondiale de biatlon de la Hochfilzen se va încheia astăzi cu cursa de urmărire feminină.