Suedezii au câștigat ștafeta la etapa de biatlon KM din Austria, bielorușii – locul 9

Biatleții suedezi au câștigat aurul în cursa de ștafetă a etapei a 3-a a Cupei Mondiale de la Hochfilzen, Austria.

Echipa feminină a Suediei, formată din Anna Magnusson, Lynn Persson, Hannah și Elvira Oeberg, a înregistrat un timp de 1 oră, 13 minute și 52,5 secunde.

Suedezii au făcut o greșeală și au petrecut 8 runde suplimentare.

Echipa rusă formată din Ulyana Nigmatullina, Svetlana Mironova, Kristina Reztsova și Valeria Vasnetsova a câștigat premiul de argint.

Rușii au pierdut în fața suedezilor cu 29,1 secunde, fără să facă o singură greșeală și să cheltuiască 10 cartușe suplimentare.

Medaliate cu bronz au fost francezele Justine Brezat-Boucher, Anaïs Chevalier-Boucher, Anaïs Bescond și Chlo Chevalier, care au parcurs distanța fără rateuri, au folosit 14 cartușe suplimentare și au pierdut 59,2 secunde în fața câștigătoarelor.

Naționala Belarusului a fost reprezentată în ștafetă de Anna Sola, Irina Leshchenko, Elena și Irina Kruchinkin. Dinara Alimbekova nu a putut participa la cursă din cauza unor probleme de sănătate.

Belarusii au terminat pe locul al nouălea, fără să greșească o singură greșeală, petrecând 14 runde suplimentare și pierzând în fața suedezilor cu două minute și 8,3 secunde.

Etapa de biatlon KM de la Hochfilzen se va încheia duminică cu urmărirea feminină și ștafeta masculină.