Anton Smolsky a ocupat locul 6 la cursa de urmărire la etapa KM din Austria

Biatletul belarus Anton Smolsky a devenit al șaselea în cursa de urmărire a celei de-a treia etape a Cupei Mondiale de la Hochfilzen.

După ce a început cursa al treilea, belarusul a făcut 2 greșeli la o distanță de 12,5 kilometri cu patru linii de tragere și a pierdut 41,8 secunde în fața liderului cursei.

Medalia de aur a fost câștigată de reprezentantul Franței Quentin Fillon Maillet, care a arătat un timp de 33 de minute și 52 de secunde cu o singură penalizare.

Compatriotul său Emilien Jacquelin a primit premiul de argint. A făcut și un penalty, dar a fost la 32,1 secunde în spatele coechipierului său.

Premiul de bronz i-a revenit biatletului suedez Sebastian Samuelsson, care a făcut două greșeli și a fost la 38,2 secunde de câștigător.

Restul biatleților din Belarus au arătat următoarele rezultate: Dmitri Lazovsky – locul 31 cu o ratare și un întârziere de două minute și 31,7 secunde, Roman Eletnov – locul 37 cu patru rateuri și un întârziere de două minute și 43,2 secunde, Serghei Bocharnikov are Locul 51 cu patru rateuri și un număr de 4 minute și 32,1 secunde.

Să vă reamintim că cu o zi înainte Anton Smolsky a câștigat bronzul la sprint, iar Anna Sola a câștigat aurul.

Astăzi are loc ștafeta feminină. Mâine etapa a 3-a a Cupei Mondiale se va încheia cu ștafeta masculină și urmărirea feminină.