Alimbekova a ocupat locul 4 la etapa de biatlon KM din Suedia

Biatleta din Belarus Dinara Alimbekova a ajuns a patra în cursa individuală a primei etape a Cupei Mondiale de la Ostersund, Suedia.

Alimbekova a completat distanța de 15 kilometri cu patru linii de tragere cu două rateuri, pierzând un minut și 46 de secunde în fața câștigătorului.

Victoria a fost câștigată de reprezentanta Cehiei, Marketa Davidova, care a parcurs fără greșeli distanța în 42 de minute și 43,5 secunde.

Medalia de argint a revenit biatletei austriece Lisa Theresa Hauser, care a pierdut un minut și 17,7 secunde față de câștigătoare și a greșit.

Medalia de bronz i-a fost acordată reprezentantei Germaniei Denise Herrmann, care a greșit și ea și a fost la un minut și 23 de secunde de lider.

Restul bielorușilor au următoarele rezultate: Anna Sola – locul 35 cu patru rateuri și un decalaj de 4 minute și 21,2 secunde, Elena Kruchinkina – locul 40 cu trei rateuri și un decalaj de 4 minute și 32,6 secunde, Irina Leshchenko este în Locul 78 cu patru rateuri și un decalaj de 6 minute și 25,7 secunde, Irina Kruchinkina se află pe locul 96 cu cinci rateuri și un decalaj de 8 minute și 8,8 secunde.

Un total de 111 biatleți au terminat cursa individuală.

Mâine, 28 noiembrie, vor avea loc cursele de sprint feminin și masculin.