Fotbal. Spartak a suferit cea mai mare înfrângere din istoria Campionatului Rusiei

Duminică, 24 octombrie, Zenit și Spartak au jucat pe stadionul Gazprom Arena din Sankt Petersburg în cadrul etapei a 12-a a Premier League rusă de fotbal.

Drept urmare, echipa din Sankt Petersburg și-a învins rivalii de la Moscova cu scorul de 7:1.

Pentru Spartak, această înfrângere a fost cea mai mare din istoria campionatelor naționale. Vorbim despre primatul atât al Federației Ruse, cât și al URSS.

Surse de pe internet raportează acest lucru.

Progresul meciului

Zenit a început să domine serios în minutul 20 al meciului. Poarta adversarului a fost deschisă de atacantul iranian al clubului din Sankt Petersburg Serdar Azmoun.

Clubul din Sankt Petersburg și-a dublat avantajul 8 minute mai târziu. Golul a fost marcat de mijlocașul Claudinho.

În minutul 26 al meciului, Azmun a marcat o dublă și a adus scorul la un scor zdrobitor în favoarea lui Zenit.

La finalul primei reprize, atacantul Andrei Mostovoy a marcat 4:0. Astfel, „albaștrii-albaștrii” au intrat în pauză cu un avantaj serios față de Spartak.

La începutul reprizei secunde, jucătorii echipei Moscovei au reușit să tragă un gol înapoi. Acțiunea efectivă a fost creditată mijlocașului roș-alb Quincy Promes.

Totuși, doar trei minute mai târziu, Andrei Mostovoy a marcat o dublă, iar scorul a devenit 5:1 în favoarea lui Zenit.

În minutul 80 al meciului, atacantul St. Petersburg Artyom Dzyuba a reușit să transforme un penalty. După 8 minute, mijlocașul Alexander Erokhin a marcat un alt gol.

Victoria cu scorul de 7:1 i-a permis lui Zenit să câștige un loc în prima linie a clasamentului Campionatului Rusiei 2021/2022. În 12 meciuri echipa a marcat 26 de puncte. Spartak este pe locul 7 cu 17 puncte.

Anti-record

Pentru Spartak, înfrângerea de ieri de la Zenit s-a dovedit a fi cea mai mare din istoria campionatelor naționale.

Anti-recordul anterior a durat 37 de ani. În 1984, în cadrul Campionatului URSS, Spartak a pierdut în fața Rostov SKA cu scorul de 1:6.

Spartak s-a confruntat cu mai multe înfrângeri zdrobitoare în competiția europeană. Astfel, în faza grupelor din Liga Campionilor 2017/2018, clubul din Moscova a pierdut cu Liverpool cu ​​scorul de 0:7.