Tenis. Belarusul a încercat pentru a treia oară să câștige turneul de la Indian Wells

Astăzi, noaptea târziu, când era zi în California, s-a încheiat unul dintre cele mai prestigioase turnee de tenis – la Indian Wells.

La finală a fost prezentă fosta numărul unu mondial, bielorusa Victoria Azarenka, care a câștigat anterior această competiție de două ori (acum pe locul 32 în clasamentul mondial).

În fața ei s-a aflat tânăra jucătoare de tenis spaniolă Paula Badosa (poziția 27).

Într-o luptă foarte grea sub soarele arzător din California și în căldura de +32 de grade, acesta din urmă a câștigat.

Meciul a durat mai bine de trei ore. Primul joc s-a încheiat cu un tie-break, în care spaniolul a fost mai puternic – 7:6 (7:5).

În al doilea set, belarusa și-a învins cu încredere adversara – 6:2. Dar al treilea s-a încheiat din nou cu un departajare, în care Paula a triumfat – 7:6 (7:2).

Astfel, după ce a învins-o pe Victoria Azarenka în trei seturi (scor total – 2:1), Paula Badosa a devenit câștigătoarea turneului de la Indian Wells (SUA), al cărui fond de premii este de peste 8 milioane de dolari.

Să adăugăm că belarusul a câștigat anterior acest turneu de două ori – în 2012 și 2016.

Apropo, în drum spre actuala finală, Victoria și-a învins-o pe compatriota Alexandra Sasnovich la un sfert.

O altă belarusă, numărul doi mondial, Aryna Sabalenka, nu a participat din cauza coronavirusului.