Fotbal. Calificarea la Cupa Mondială 2022. Așa s-a încheiat meciul dintre belaruși și estonieni

Vineri seară, naționala Belarusului a mai jucat un meci în cadrul calificărilor pentru Cupa Mondială din 2022.

Compatrioții noștri au mers în vizită la estonieni, față de care au pierdut, încasând două goluri fără răspuns. Astfel, gazdele au câștigat cu scorul de 2:0.

Prima jumătate

La început jocul nu a fost memorabil pentru nimic special, cu excepția poate pentru acțiuni foarte precaute de ambele părți.

Faptul că adversarii au greșit adesea la pasă nu a adăugat la spectacol.

Iar estonienii au creat primul moment periculos: în minutul 27, Erik Sorga a reușit cu capul o lovitură de cap – mingea l-a lovit pe Gleb Shevchenko și a plecat în corner.

După aceasta, gazdele au început să acționeze cu mai multă încredere și până la sfârșitul reprizei i-au prins pe bieloruși împotriva poartă. Prima echipă a mai marcat patru cornere.

În minutul 37, portarul Pavel Pavlyuchenko a salvat oaspeții de la un gol sigur, operând un șut al lui Joonas Tamm.

Cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar al primei reprize, bielorușii puteau marca și ei – Karl Jakob Hein a făcut față șutului lui Vladislav Klimovici.

A doua jumătate

După pauză, golurile s-au întâmplat. La porțile din Belarus. Autorul primei dintre ele în minutul 57 a fost Sorga.

În minutul 78, oaspeții au fost sincer iertați: Märten Kuusk a ratat poarta goală. După aceasta, Konstantin Vasiliev a avut un moment grozav.

Și totuși echipa Estoniei s-a remarcat încă o dată. Acest lucru s-a întâmplat deja în timpul opririi: în minutul 93, Serghei Zenev a marcat un gol.

După ce a pierdut în fața estonienilor cu scorul de 0:2, echipa belarusă a ocupat ultimul loc în grupa sa.

Poimâine, 11 octombrie, bielorușii de la Kazan vor juca cu cehii, care, de altfel, au jucat pe terenul lor cu naționala Galilor pe 8 octombrie. Acest meci s-a încheiat la egalitate – 2:2.